Jak chronić swoje zdrowie i biznes apteczny?

Aktualności

Przygotowaliśmy kilka wytycznych, które pomogą aptekom działać w kryzysie i pozwolą nieprzerwanie dostarczać leki pacjentom.

Sytuacja, z jaką przyszło się nam obecnie mierzyć, jest wyjątkowa. Pandemia koronawirusa wymaga od nas wszystkich wytężonej pracy oraz zmusza do podjęcia nadzwyczajnych i zdecydowanych działań, które będą chronić nasze zdrowie oraz pozwolą na prowadzenie apteki bez przerw w razie niespodziewanych trudności.

 

Kierując się poczuciem odpowiedzialności i branżowej solidarności, przygotowaliśmy kilka wytycznych, których zastosowanie pomoże działać aptekom w kryzysie i pozwoli nieprzerwanie dostarczać leki pacjentom. Poniższe zasady wdrożyliśmy już w naszej Grupie Farmaceutycznej Investcare, w trosce o zdrowie naszych pracowników i współpracowników oraz po to, aby firma mogła bezpiecznie funkcjonować w czasie stanu zagrożenia epidemicznego.

Oto nasze rekomendacje dla aptek:

  1. Zalecamy, abyście stworzyli Państwo w swoich aptekach co najmniej dwa zespoły, które pracują na zmiany i nie mają ze sobą kontaktu. Rekomendujemy, aby skład tych zespołów był docelowy i niezmienny w długiej perspektywie czasu, gdyż tylko taki wariant zabezpiecza pracę apteki.
  2. Gdy jeden zespół opuszcza aptekę po zakończeniu pracy, drugi wchodzi do pomieszczeń aptecznych dopiero po krótkiej, ustalonej przerwie. Takie działanie zapobiegnie ewentualnemu zarażeniu całej obsługi apteki i wyłączeniu placówki całkowicie z pracy na czas kwarantanny.
  3. Niezbędna jest jak najczęstsza dezynfekcja blatów, klamek, klawiatur alarmów, telefonów, klawiatur komputerów, terminali płatniczych oraz innych powierzchni i przedmiotów, poprzez dotykanie których może dojść do zarażenia wirusem. Po zakończeniu zmiany jedna osoba z personelu powinna być oddelegowana do dezynfekcji – zanim opuści aptekę.
  4. Żywności, telefonów komórkowych czy innych przedmiotów nie powinno być w tej części apteki, w której obsługiwani są pacjenci. Prywatne rzeczy powinny być przechowywane – w miarę możliwości – w zamknięciu.
  5. Zalecana jest także zmiana odzieży wierzchniej po zakończeniu pracy oraz codzienne pranie fartuchów ochronnych.
  6. Wizyty przedstawicieli handlowych i innych osób powinny zostać odwołane. Kurier nie powinien mieć wstępu do pomieszczeń aptecznych.
  7. Rekomendujemy płatności bezgotówkowe.
  8. Tam, gdzie jest to możliwe, należy wyznaczyć strefy buforowe dla pacjentów lub w mniejszych aptekach prowadzić sprzedaż przez okienko.
  9. Bardzo istotne jest jak najczęstsze mycie rąk lub stosowanie preparatów dezynfekcyjnych oraz unikanie dotykania rękami twarzy (ust, oczu, nosa) i błon śluzowych.
  10. Naczelna Izba Aptekarska – poza powyższymi wskazówkami, o których wspomnieliśmy – rekomenduje też wietrzenie pomieszczeń apteki co najmniej raz na godzinę.

– Największe zagrożenie, jakie definiujemy na kolejne tygodnie, to prawdopodobieństwo zamknięcia apteki w przypadku, jeśli zachoruje ktokolwiek z personelu, co nieuchronnie będzie się wiązało z obowiązkową kwarantanną. Dlatego tak ważne jest teraz, abyście Państwo raz jeszcze rozważyli nasze rekomendacje zawarte w punktach 1. i 2. oraz zrobili wszystko, co możliwe, by podzielić własne zespoły na mniejsze grupy (które się ze sobą nie widują do odwołania). Takie działanie zapewni ciągłość funkcjonowania aptek nawet w przypadku rozpoczęcia kwarantanny

– podkreśla Katarzyna Czajczyńska, prezes zarządu Pharmacy Solutions,
spółki zarządzającej siecią aptek 4 Pory Roku.

Wszyscy pracujemy od wielu dni w nadzwyczajnych warunkach, w poczuciu powszechnego zagrożenia zarażenia się wirusem. Dlatego prosimy o zachowanie spokoju i  zastosowanie się do poniższych rekomendacji w celu ochrony swojego zdrowia oraz po to, aby móc bez przerw pomagać pacjentom.

Przeczytajcie także poprzednie odcinki naszego cyklu:

Sylwia Ścierska:
Mogę polegać na moim zespole
Szybkie przeorganizowanie pracy, zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz pacjentom, obsługa niestandardowej liczby osób - ostatnie tygodnie były szczególnie trudne dla aptek.
Izabela Żmuda-Wasiniewska:
Mam świadomość ryzyka
Na początku epidemii wielu pacjentów chciało wykupić leki na zapas, na wszelki wypadek. Mieliśmy do czynienia z paniką. Dla mnie cała ta sytuacja wiązała się z dużym obciążeniem psychicznym.
Anna Jakubowska:
Szuflada w ladzie i dobre uczynki
Zrobiliśmy wszystko, by zabezpieczyć siebie i pacjentów. Mamy zamontowane szyby ochronne z pleksi, a towar wydajemy pacjentom za pomocą zamontowanej w ladzie przesuwanej szuflady.
Alina Kilian:
Farmaceutka na dwóch kółkach
Codziennie zamienia rowerowy trykot na aptekarski fartuch, i odwrotnie! Społeczniczka, zapalona cyklistka i farmaceutka jednocześnie. Aptekę w ramach sieci 4 Pory Roku prowadzi razem z mamą. Poznajcie Alinę Kilian.
Joanna Przyłucka – Jurga:
Warto dzielić się swoim czasem
Ze szczególną atencją podchodzi do seniorów. Nie tylko w swojej aptece. Regularnie odwiedza podopiecznych Domu Starości w Lesznie. – Troska i rozmowa to dla nich najlepszy podarunek - mówi Joanna Przyłucka – Jurga.
pan Aleksander Porwit
Aleksander Porwit:
Motywują mnie pacjenci, których przybywa
Aleksander Porwit to znany na lokalnym rynku farmaceuta, który prowadzi aptekę 4 Pory Roku na mysłowickich Kosztowach. Podkreśla, że pacjenci zawsze muszą być otoczeni najlepszą opieką.