Nie milczę, moją misją jest edukacja

Aktualności

Alina Kilian jest farmaceutką, która wykorzystuje posiadaną wiedzę i podaje naukowe argumenty tym, którzy straszą w Internecie szczepionką przeciwko Covid-19.

Mówi Alina Kilian, farmaceutka z apteki partnerskiej 4 Pory Roku w Porąbce:

– Jestem już po pierwszej dawce szczepionki przeciwko Covid-19. Cała moja najbliższa rodzina, czyli rodzice farmaceuci i mąż, który jest lekarzem, także zdecydowali się na szczepienie.

Większość z naszych pacjentów przychodzących do apteki, szczególnie starszych, także deklaruje, że gdy tylko będzie taka możliwość – zaczepią się. Obawiają się powikłań związanych z zachorowaniem na koronawirusa. Chcą także móc normalnie funkcjonować.

Zdarza się, że niektórzy pacjenci mnie pytają: „czy pani też się zaszczepi, czy to bezpieczne?”. Z przekonaniem odpowiadam, że „tak”, że nie widzę innego wyjścia, jeśli pandemia ma się skończyć.

 

Alina Kilian, farmaceutka z apteki partnerskiej 4 Pory Roku w Porąbce:

Pewnie, że spotykam się ze sceptykami, którzy naczytają się różnych niesprawdzonych informacji w Internecie, przekazują je dalej bez sprawdzenia, bez refleksji, siejąc niepokój. Ponieważ jednak jestem farmaceutką, która aktywnie korzysta z social mediów, wykorzystuję posiadaną wiedzę i podaję naukowe argumenty tym, którzy starszą szczepionką przeciwko Covid-19.

Uważam, że nie należy pozostawiać bez odpowiedzi wpisów na Facebooku, które po prostu są kłamliwe i przytaczają pseudonaukowe argumenty na szkodliwość szczepionek. Każdy ma prawo do własnego wyboru, ale moją misją jest m.in. edukować, wykorzystując posiadaną fachową wiedzę.

Niektórzy pytają, jak się czułam po pierwszej dawce szczepionki. Przyznaję, że przez pierwsze dwa dni bolała mnie ręka w miejscu wkucia. Trzeciego dnia czułam osłabienie, co było widać po wynikach mojego treningu na rowerze. Po prostu miałam gorszy czas. Natomiast czwartego dnia miałam już trening życia! Jeśli miałabym porównywać samopoczucie po szczepionce na grypę do tej na Covid-19, to po tamtej czułam się słabiej niż po tej na koronawirusa.

Zachęcam: zaszczepcie się, jeśli tylko możecie.

Poznajcie sportową historię Aliny Kilian
– „Farmaceutki na dwóch kółkach”:

Codziennie zamienia rowerowy trykot na aptekarski fartuch, i odwrotnie! Społeczniczka, zapalona cyklistka i farmaceutka jednocześnie. Aptekę w ramach sieci 4 Pory Roku prowadzi razem z mamą.