Oddaliśmy prawie 11 litrów krwi!

Aktualności
Zaledwie pięć godzin wystarczyło, by od pracowników Grupy Farmaceutycznej Investcare – do której należy Sieć Aptek Partnerskich 4 Pory Roku – popłynęło blisko 11 litrów krwi.

W odpowiedzi na apele o oddawanie krwi, na terenie Medicare-Galenica w Mysłowicach, odbyła się wyjazdowa akcja honorowego krwiodawstwa. Pandemia COVID-19 nie zmniejsza zapotrzebowania na krew – wciąż czekają na nią ofiary wypadków, pacjenci onkologiczni. Nie mogliśmy przejść obojętnie obok tych, którym chwila naszego czasu i kilka kropel krwi może uratować zdrowie, a nawet życie. Z inicjatywą zorganizowania pracowniczej akcji krwiodawstwa wyszedł Łukasz Nowak, wiceprezes hurtowni Medicare-Galenica. Do akcji przyłączyła się Sieć Aptek Partnerskich 4 Pory Roku.

Odtwórz wideo
Dzielimy się bezcennym

Dlaczego zaangażowaliśmy się w akcję krwiodawstwa, mimo wyzwań i utrudnień wynikających z trwającej epidemii?

– Budowanie strefy komfortu jedynie wokół siebie oraz dbanie jedynie o własny interes i bezpieczeństwo nie jest tym, co daje nam satysfakcję i radość z życia. Za nami i przed nami trudne tygodnie epidemii, dlatego tym bardziej powinniśmy w takiej sytuacji nie myśleć przede wszystkim o sobie, tylko podzielić się tym, co bezcenne. Bardzo możliwe, że my również kiedyś będziemy potrzebowali takiego wsparcia – mówi Dariusz Kucowicz, prezes Grupy Farmaceutycznej Investcare.

W organizmie dorosłego człowieka znajduje się około 5 – 6 litrów krwi. Podczas honorowego krwiodawstwa jedna osoba oddaje niespełna pół litra – dokładnie 450 mililitrów. Tylko tyle wystarczy, by uratować aż trzy osoby. Krew uczestników naszej akcji pomoże zatem ponad 70 pacjentom!

Debiutanci zachęcają do działania

Do udziału w akcji, która odbyła się 1 czerwca, zgłosili się nie tylko pracownicy Grupy, ale także ich małżonkowie i przyjaciele firmy. Wśród nich znaleźli się doświadczeni honorowi krwiodawcy oraz osoby, które tego dnia po raz pierwszy dokonały przelewu życia.

– Nigdy nie bałam się igły i choć od zawsze uważałam, że idea honorowego krwiodawstwa jest słuszna, zawsze brakowało mi czasu, by pojechać do centrum i oddać krew. Teraz byłam zmotywowana i przygotowana. Doświadczenie jest bezcenne i odtąd każdego będę namawiać: jeśli tylko możesz, oddaj krew! – mówi Anna Pawleta, kierownik do spraw sprzedaży i marketingu Sieci Aptek Partnerskich 4 Pory Roku. –  Dla zdrowych ludzi oddanie krwi jest najtańszą formą pomocy innym. Dla potrzebujących wartość ta jest nie do określenia i nasza pomoc staje się bezcenna – dodaje Anna Pawleta.

Krwi nie można sztucznie wyprodukować, ma ona także swój ograniczony termin przydatności. Aż 8 osób tygodniowo musi oddać krew, by utrzymać przy życiu zaledwie jednego chorego na nowotwór. Dlatego gorąco zachęcamy – dzielmy się życiem!